Εδώ τώρα δε χρειάζονται συστάσεις. Τεράστιος Βασίλης Σπανούλης κι ένα μπλουζάκι που κάθε φίλος του Ολυμπιακού πρέπει να φοράει στη γιορτή που θα γίνει προς τιμήν του στις 17 Σεπτεμβρίου 2023.
H στιγμή που κάθε αθλητής ήθελε να ζήσει από κοντά. Να βρεθεί δίπλα στον μεγαλύτερο μπασκετμπολίστα όλων των εποχών. Έτσι, λοιπόν, και ο Μάικλ Τζόρνταν κατάφερε στις 18 Οκτωβρίου 1997, στα πλαίσια του Τουρνουά McDonald’s, να βρεθεί δίπλα στον Ευθύμη Μπακατσιά. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.
“Με τον Γκάλη, τον Γιαννάκη, τον Φιλίππου και τα άλλα παιδιά…” Η ομάδα όλων των Ελλήνων, η ομάδα που έκανε τους δρόμους όλης της χώρας να ερημώνουν κάθε φορά που αγωνιζόταν, αυτή που για χάρη της έκλειναν μέχρι και τα θέατρα, θα μείνει για πάντα στην καρδιά μας ως αυτή που μας δίδαξε μπάσκετ. Τι ομάδα είσαι? Ότι και να ήσουν στο ποδόσφαιρο, στο μπάσκετ τότε ήσουν Άρης!
O τεράστιος μπασκετικός Άρης της δεκαετίας του ’80, η ομάδα που έβαλε το μπάσκετ στα σπίτια όλων των Ελλήνων. Ο Άρης των 3 φάιναλ-φορ και φυσικά ένα Παλέ που κόχλαζε σε κάθε αγώνα στη Θεσσαλονίκη, με τη μοναδική εικόνα με τα αμέτρητα χαρτάκια που κάνει μέχρι και σήμερα τον γύρο του κόσμου.
Δε χρειάζεται να πούμε πολλά. Με όλους τους τρόπους έχανε ο ΠΑΟΚ από τον Άρη την εποχή εκείνη. Ότι κι αν γινόταν, στο τέλος η κατάληξη έβρισκε πάντα πρωταθλητή τον Άρη. Πότε? Ποτέ!
Ο μύθος λέει ότι πριν από αγώνα κατανάλωσε 30 κουτάκια μπύρας και μετά έπαιξε σα να μη συμβαίνει τίποτα. Άλλοι ότι μέσα στο παγούρι του στα τάιμ-άουτ δεν είχε νερό, αλλά αλκοόλ. Ο τεράστιος Ρόι Τάρπλεϊ ήταν larger than life!
“Μέχρι κι ο Λυπηρίδης περισσότερους τίτλους έχει από έσας στο μπάσκετ!” Η αιώνια καζούρα των Αρειανών προς τους συμπολίτες τους. Μεγάλη καλτ μορφή κι ο Βασίλης.